Nástrahy skryté v kvapôčkach potu
Potenie je prirodzená telesná funkcia, ktorej úlohou je ochrániť náš organizmus pred prehriatím. Ľudské telo tak reaguje nielen na zvýšenú fyzickú záťaž, hormonálne zmeny a silné emócie, ale taktiež na vyššie teploty. Či už chceme alebo nie, v letnom období sa potíme jednoducho viac. Pokiaľ zanedbáme hygienu, pot nemusí byť len pôvodcom nepríjemného zápachu, ale taktiež kožných problémov, ktoré dokážu poriadne potrápiť a znepríjemniť leto. Zistite, ktoré to sú a naučte sa ako im predísť!
Potničky
Obzvlášť rozšíreným letným problémom sú potničky, drobné svrbiace vyrážky, vznikajúce v dôsledku zadržania potu pod kožou a následného zablokovania potných kanálikov. Príčinou môže byť nielen horúce a vlhké počasie, ale tiež nevhodne zvolené oblečenie zo syntetických materiálov, ktoré pokožke neumožňuje dýchať. Koža sa zaparí a ľahko podráždi, následkom čoho dochádza k nepríjemnému svrbeniu či dokonca k bolesti. Kritickými miestami sú ohyby tela alebo miesta, kde sa koža o seba trie - vnútorné strany stehien, zadok, oblasť konečníka či podpazušia. Preto v prvom rade dbajte na to, aby pokožka dýchala. Riziko vzniku potničiek znížite, ak uprednostníte vzdušné, prírodné materiály. V horúcich letných dňoch pomôže tiež vlažná sprcha. Studená vás síce na chvíľu schladí, telo však na chlad zareaguje prudkým zúžením ciev a vám tak bude ešte väčšie teplo. Keďže potničky vznikajú ako dôsledok prehriatia organizmu, nepodceňujte ani dostatočný príjem tekutín. Princíp je jednoduchý - ak vaše telo nebude mať odkiaľ čerpať tekutiny, jeho ochladzovacia schopnosť sa obmedzí, následkom čoho môže dôjsť k zadržaniu potu pod kožou a nepríjemným vyrážkam.
Kvasinkové infekcie
Kvasinkové infekcie spôsobuje candida - huba, respektíve druh kvasinky, ktorá sa v malom množstve prirodzene nachádza v ústach a črevách. Samotné potenie vám teda kvasinkovú infekciu nevyvolá, avšak majte na pamäti, že candida sa najlepšie množí v teplých, tmavých a vlhkých miestach. Výborne sa jej darí napríklad v zapotenom oblečení. Ak sa teda nadmerne spotíte, snažte sa čím skôr prezliecť do suchého a čistého oblečenia. Po návrate z behu či tréningu zamierte hneď do sprchy a neostávajte v prepotenom tričku dlhšie, ako je nutné. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že nič nepokazíte vzdušnými a prírodnými materiálmi.
Intertrigo
Kvasinky, ktoré vznikajú rozkladom potu, môžu byť pôvodcom ďalšieho nepríjemného ochorenia kože, ktoré postihuje predovšetkým oblasť kožných záhybov, jamky podpazušia a miesta nadmerného potenia. To, že ochorenie netreba podceňovať potvrdzuje aj dermatologička MUDr. Lucia Jarešová: „Za určitých okolností môže intertrigo spôsobiť zmäknutie kože, porušenie jej vrstiev a rozpad s následnou tvorbou prasklín. Poprípade môže dôjsť až k infikovaniu bakteriálnou infekciou, ktorá sa na poškodenej koži ľahšie uchytí.“ Okrem prasklín na koži , intertrigo rozpoznáte aj podľa pichania, pálenia a svrbenia či sčervenania kožných záhybov.
Atletická noha
Nenechajte sa zmiesť názvom ochorenia. To, že nie je ste atlét, ešte neznamená, že sa vám podarí vyhnúť syndrómu atletickej nohy. Jedná sa totiž o mykotickú infekciu, ktorá môže potrápiť aj vás, ak zanedbáte hygienu. Medzi jej najčastejšie prejavy patrí svrbenie a pálenie pokožky prstov a nôh, šupinatá a praskajúca koža, či dokonca zápach. Hube sa najlepšie darí vo vlhkom prostredí. Spotené nohy v topánke s uzavretou špičkou sú tak pre mykózy doslova živnou pôdou. Dbajte preto na to, aby boli nohy vždy v suchu. Ponožky pravidelne meňte a v horúcich letných dňoch uprednostnite otvorenú obuv. Nezabúdajte ani na to, že atletická noha je infekčné ochorenie, ktorým sa môžete nakaziť aj priamym dotykom či kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Pozor preto na verejné sprchy, plavecké bazény či šatne. Chrániť svoje nohy žabkami alebo sandálmi sa rozhodne vyplatí.
Čo s tým?
Ako v prípade iných kožných komplikácií platí, že problém nastáva, ak zanedbáte hygienu. Základom vašej hygienickej rutiny by malo byť pravidelné sprchovanie, vždy čisté oblečenie zo vzdušných materiálov a správne zvolený antiperspirant. Ten totiž na rozdiel od deodorantu napomôže znížiť tvorbu potu. Niektoré antiperspiranty (napr. Rexona Active Shield Fresh) navyše disponujú zložením eliminujúcim až 90 % množstva baktérií, a tým ničia aj nepríjemný zápach, ktorý spôsobujú. Navyše, vďaka patentovanej technológii Montionsense, kapsule obsahujúce vonnú arómu pri pohybe praskajú a uvoľňujú vôňu v závislosti na miere vašej fyzickej aktivity. Počas dňa sa tak nielenže nezapotíte, ale uchováte si aj sviežu vôňu.