Dovolenka doma dáva úrazom zelenú!
Dovolenkové obdobie je stále v plnom prúde! More a pláž v exotických destináciách pravdepodobne vymeníme za domáce hory a prírodu. Namiesto vylihovania na pláži a chytania bronzu si na plecia naložíme batoh a vydáme sa objavovať; po vlastných alebo na bicykli. Dovolenkové a prázdninové obdobie je však neslávne známe aj tým, že s ním prichádza aj zvýšené riziko úrazov. Nepríjemnosti sa nám tak môžu prihodiť kdekoľvek a kedykoľvek – na turistike, cyklistických výpravách dokonca aj vo vlastnej domácnosti. Stačí chvíľka nepozornosti, precenenie vlastných síl či len chvíľková slabosť a dovolenku si nechcene predĺžime péenkou. Opatrnosti preto nie je nikdy dosť; nemenej dôležitá je tiež príprava na tieto situácie. Viete, aké sú najčastejšie zranenia, ako poskytnúť prvú pomoc sebe či blízkemu a ako sa prípadne rýchlejšie zotaviť?
- Odreniny a iné drobné zranenia
Pošmyknutia, strata rovnováhy a následný pád – bez toho by sa správna túra či výlet v prírode vari ani nezaobišiel. Ak sa na podobnú aktivitu chystáte, nezabudnite si doma lekárničku vybavenú aspoň základnou výbavou. Tú by mali tvoriť dezinfekčný prostriedok a náplaste (príp. obväz). Pokiaľ nemáte k dispozícií čistú vodu, ranu najskôr jemne osušte od krvi a následne poriadne vyčistite dezinfekčným prostriedkom. Ak sa v nej nachádza drobný štrk alebo hlina, snažte sa ich jemne odstrániť pinzetou či jemným trením. Na záver prelepte náplasťou, aby sa zamedzilo prístupu mikroorganizmov, ktoré by mohli vyvolať zápal a tým predĺžiť hojenie. Pozor! Ak je rana veľká a veľmi znečistená, konzultujte s lekárom prípadné očkovanie proti tetanu.
- Natiahnutý alebo natrhnutý sval
„Vyskladnili“ ste svojho dvojkolesového tátoša po dlhých mesiacoch z pivnice či garáže? Absolvovať hneď na prvú niekoľko kilometrovú túru nie je práve najlepší nápad. Svalom po dlhšom odpočinku chýba príprava a zvyk na zvýšenú fyzickú aktivitu. V takýchto situáciách nie je neobvyklé, že dochádza k ich natiahnutiu, v horšom prípade až natrhnutiu. Ten ľahší prípad sprevádza mierna bolesť, stuhnutosť a opuch. Natrhnutý sval však o sebe dáva vedieť prudkou pálčivou bolesťou a intenzívnym opuchom. Aj z toho dôvodu je pri poskytovaní prvej pomoci dôležité čo najviac zmierniť nepríjemné príznaky. Úľavu poskytne chladivý obklad; skúsenejší cyklisti a turisti preto majú zo sebou chladivý sprej, ktorý v podobných prípadoch aplikujú na postihnuté miesto. Pomôcť môžu aj rôzne masti a krémy s obsahom analgetík. Pamätajte však, že natrhnutý sval si bude vyžadovať aj dlhšiu rekonvalescenciu.
- Vyvrtnutia a výrony
Už len spojenie „vyvrtnutý členok“ znie bolestivo! Stačí k nemu naozaj málo...Jeden nešikovný krok a nepríjemnosti sú na svete. Konať treba rýchlo a postihnuté miesto zachladiť studeným obkladom alebo ľadom- pozor, členok je po úraze oveľa citlivejší, preto ho naň neprikladajte priamo, ale zabalený napríklad do uteráka či inej textílie. Nohu vyložte nad úroveň srdca, čím sa spomalí prekrvenie a značne zníži opuch. Závažnosť úrazu ovplyvňuje dĺžku liečby. Kým niektorí pacienti majú ťažkosti po 2-3 týždňoch za sebou, v niektorých prípadoch môžu trvať až dvakrát toľko. Skomplikovať uzdravovanie totiž môžu natrhnuté väzivá a šľachy. Lekár preto zvykne odporúčať rehabilitácie pomocou cvičení vo vode, na balančnej podložke, fitlopte alebo overballe.
- Zlomeniny
Snáď sa ani nenájde vášnivý športovec či cyklista, ktorému sa počas života takto „nepošťastilo“ . Zlomeniny končatín patria k najčastejším zraneniam práve v letnom dovolenkovom období. Ich liečba si vyžaduje celé týždne až mesiace, pričom tie najzávažnejšie sa môžu rehabilitovať takmer rok. Základy prvej pomoci sú pomerne jednoduché; končatinu znehybniť dlahou a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Špecifickým prípadom sú otvorené zlomeniny, pri ktorých treba prekryť otvorenú ranu sterilným obväzom, príp. kosť zafixovať tzv. vysokým klinom (napr. pri zlomenine stehennej kosti). Pokiaľ sa vám prihodil takýto vážnejší úraz, nepodceňujte rady lekára. Dôležité je správnou liečbou a odporúčanou rehabilitáciou prinavrátiť pohyblivosť postihnutého miesta, aby v budúcnosti nedošlo k obmedzeniu kvality života pacienta.
Každý chce byť po úraze fit čo najskôr
Za vážnejší úraz už možno pokladať aj komplikovanejšie vyvrtnutie členka. Takéto nedostatočne vyliečené a zrehabilitované zranenie môžete tak pocítiť ešte dlhé roky po tom, ako sa stalo. Okrem dodržiavania pokynov lekára môžu k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu uzdraveniu pomôcť enzýmy. Ako? Hlavným sprievodným javom každého úrazu či poranenia je zápal. Zápalová reakcia je v podstate prostriedkom „opravy“ nášho tela, ktoré sa so zranením takýmto spôsobom vyrovnáva. Cielene „namiešané“ zmesi enzýmov komplexne účinkujú pri prekonávaní zápalov po úrazoch a poraneniach. Skracujú dobu hojenia, pretože urýchľujú vstrebávanie opuchov a krvných podliatin. Rovnako tlmia bolestivosť poraneného miesta. To všetko vedie k zlepšeniu pohyblivosti postihnutých kĺbov, svalov a šliach, a tým aj ku kratšej práceneschopnosti a dobe potrebnej k úplnému vyliečeniu. Správny kokteil enzýmov nájdete v lieku Wobenzym. Tento voľno predajný liek by sa mal stať súčasťou vašej povinnej výbavy pri ceste na dovolenku, za športom, najmä ak vás čaká intenzívna a nárazová telesná aktivita, na ktorú netrénované telo nie je zvyknuté. Užiť by ste ho mali čo najskôr po úraze a pri užívaní sa treba dôsledne riadiť príbalovým letákom.