Ako sa zohriať počas blížiacich sa chladných mesiacov?
Ako sa zohriať počas blížiacich sa chladných mesiacov?
Chladné rána a skoré stmievanie nám neodvratne pripomínajú, že zima sa blíži. Teplé oblečenie, rozohriate radiátory, ani teplá deka niekedy nestačia a musíme hľadať aj ďalšie potešenia, ktoré nás zohrejú na tele aj duši...
Koreniny, ktoré zahrejú
Škorica - Podporuje krvný obeh, urýchľuje látkovú výmenu a aj zažívanie, udržuje hladinu cukru v krvi na únosnej miere. Prehrieva telo. Môžete si z nej urobiť odvar a piť ho ako čaj, a vhodná do sladkých aj slaných jedál.
Muškátový oriešok - Má výraznú korenistú vôňu a sladko-horkastú a mierne hrejivú chuť. Dokáže prehriať žalúdok, pomôže pri nespavosti, zmierňuje kŕče a hnačky, uľaví pri tráviacich problémoch. S týmto výrazným korením zaobchádzajte ale opatrne, veľkým množstvom sa môžete aj predávkovať.
Klinčeky - Klinčeky majú intenzívnu, silne aromatickú a sladkú vôňu. Chuť je mierne horkastá a korenistá. Sušené plody majú podobne hrejivé účinky ako škorica. Naviac pôsobia dezinfekčne a ich chuť sa rozvinie najmä v teplých nápojoch. Horúci punč alebo varené víno s klinčekmi sú toho jasným dôkazom.
Zázvor - Má pikantnú, korenistú a aromatickú chuť. Jeho výborné účinky na zdravie sú napríklad v čínskej medicíne známe už tisícky rokov. Výborne pôsobí pri nevoľnostiach a urýchľuje látkovú výmenu. Rozširuje cievy, rozprúdi v tele krv, a tým príjemne zahrieva celý organizmus. Stačí zaliať čerstvý či sušený koreň horúcou vodou a chutný zázvorový čaj je na svete.
Čili papričky - Obsahujú kapsaicín, ktorý prehreje telo a podporuje aj látkovú výmenu. Tým urýchľuje spaľovanie tukov, znižuje hodnoty cholesterolu a bojuje aj proti obezite.
Obľúbené zimné nápoje
Okrem dobrého čaju s medom a citrónom, či šálky horúcej čokolády so štipkou čili a čierneho korenia Vás v zime príjemne zohrejú aj obľúbené sviatočné nápoje.
Varené víno
Tento lahodný nápoj sa pije už celé tisícročia. Vychutnávali si ho už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. V jednej z najstarších dochovaných kuchárskych kníh, v tzv. Apiciovej kuchárke, sa odporúča pridávať do vína škoricu, klinček, bobkový list či koriander, čo sa veľmi nelíši od dnešných receptov. V novodobých dejinách boli v anglických novinách prvýkrát publikované recepty na varené víno koncom 16. storočia. Vďaka silnej vinárskej tradícii v Európe je varené víno už po stáročia obľúbeným nápojom. Pre ideálne dochutenie vareného vína použite aromatizovanú zmes korenia značky Kotányi na Varené víno. Delikátna vôňa škorice, vanilky, klinčekov a ďumbiera (zázvoru) dodajú každému varenému vínu tu správnu korenistú a sladkastú chuť. Môžete ju použiť aj napríklad do obľúbeného ovocného čaju či do horúcej jablkovej šťavy. Korenistá zmes Varené víno od Kotányi sa stane vašim dobrým spoločníkom do chladných a mrazivých dní.
Punč
Tento nápoj je vhodný na konzumáciu nielen v chladných mesiacoch, ale počas celého roku. Najobľúbenejšou ale predsa ostáva jeho vianočná verzia. Pochádza z Indie , kde sa tradične pripravoval z piatich prísad – araku, cukru, citrónov, čaju alebo vody a korenín. V Európe jeho história siaha až do 17. storočia. Ako pri mnohých iných alkoholických nápojoch, za jeho rozšírením stáli námorníci. Tento krát to boli britskí námorníci, ktorí kvôli vysokým teplotám presedlali z piva, ktoré sa m kazilo na tento nápoj, ktorý si mohli pripravovať aj z miestnych surovín. A ako si môžete vy pripraviť doma tento chutný a horúci nápoj? Nasypte doňho zmes korenia Punč značky Kotányi. Telom sa vám bude šíriť teplo a chuť klinčekov, škorice, citrónovej a pomarančovej kôry, zázvoru a vanilky. Nezabúdajte, že pri príprave je dôležité, aby nápoj neprešiel varom!
Grog
Grog je horúci alkoholický nápoj. Pozostáva hlavne z rumu a horúcej vody. V rôznych „národných“ verziách sa namiesto rumu zvykne používať aj koňak či whiskey. Základný recept je veľmi jednoduchý: do 2/3 pohára nalejeme vriacu vodu, pridáme 2-3 lyžičky cukru a zalejeme to 4 cl rumu.
Krampampuli
Veľmi zaujímavý „horiaci“ vianočný nápoj.
Pôvod slova je odvodený od slova crampus (diabol). Pôvodne vznikol na juhu Európy, ale dnes je obľúbený najmä v Maďarsku, Taliansku, Nemecku a jeho fanúšikov nájdeme aj u nás, na Slovensku. Vyskúšajte prípravu tohto „horiaceho“ nápoju s koreňovou zmesou Krampampuli značky Kotányi. Jeho základným prvkom je lahodné prepojenie korenistého a „žeravého“ rumu s jemným vínom a voňavým korením.
Kotányi figuruje na trhu už viac ako 140 rokov a jeho kvalitu korenia potvrdzujú spokojní zákazníci a chutné a voňavé jedlá. Vysoká kvalita korenín, overení dodávatelia a moderná technológia výroby sú zárukou, že si svoj horúci nápoj užijete. Viac na: www.kotanyi.com/sk/