10 rád, ako stráviť dovolenku s dieťaťom bez stresu a zbytočných komplikácií

03.07.2017 12:18

Mladí rodičia idú neraz na dovolenku podľa svojich záujmov a dieťa len "berú so sebou“. Dovolenku s dieťaťom však treba prispôsobiť tak, aby potomok na cestách doslova netrpel. Prečítajte si 10 rád, ako stráviť dovolenku s dieťaťom, ktorá „sadne“ celej rodine.

1.     Dĺžku cesty prispôsobte veku dieťaťa

Pri výbere miesta dovolenky a cestovnej vzdialenosti hrá veľkú rolu vek. „Malé dieťa do 2 rokov by nemalo na dovolenku cestovať autom s rodičmi dlhšie ako 2 až 2,5 hodiny. Dlhší pobyt v sedačke je už pre dieťa nepríjemný. Ideálne je, ak celú cestu prespí. Je dôležité mať v aute dosť vody a mierne pustenú klímu. Trojročné dieťa dokáže cestovať 3-4 hodiny, so staršími deťmi môžete cestovať celý deň,“ radí pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová

 

2.     Cesta autobusom je pre deti do 10 rokov  nevhodná

„Cestovať s malým dieťaťom autobusom je úplne nevhodné. Dieťa sa nemôže niekoľko hodín pohybovať, je obklopené množstvom ľudí a silno pustená klíma tiež nie je vhodná. Podobné platí aj pre vlak či loď. Tieto druhy dopravy deti dokážu zvládnuť až v 10. rokoch,“ hovorí doktorka Šimovičová.

 

3.     Malé deti nepatria do lietadla

„Nosiť deti do 3 rokov do lietadla považujem za riziko. V letiskovej hale je veľa ľudí, v lietadle musia rodičia bojovať so stiesneným priestorom a negatívnu rolu zohráva klíma. Klimatizácie v lietadlách aj hoteloch nie sú spravidla čistené tak ako by mali byť. Deti sú v týchto prípadoch citlivejšie na spóry, vírusy aj prúdenie chladného vzduchu ako dospelí.

Pre deti nad 3 roky síce samotný let už nie je zdravotne rizikový, ale cesta zostáva stále veľmi nepríjemná. Osobne neodporúčam letieť do exotických krajín s mladšími deťmi ako 10-12 rokov. Pobyt pri mori môžu absolvovať aj v bližších a kultúrne príbuznejších krajinách,“ radí MUDr. Šimovičová.

 

4.     Pri mori nepoužívajte krémy s extrémne vysokým faktorom

„Ak má pobyt zdravotne prospieť dieťaťu, musí  pri mori stráviť aspoň tri týždne, čo si málokto môže dovoliť. K moru odporúčam cestovať až s 3-ročným a starším dieťaťom, avšak nie dlhšie ako 3 hodiny bez prestávky či 2,5 hodiny lietadlom. Pri mori si treba dať pozor na pobyt na slnku. Netreba sa natierať krémami s extrémne vysokým faktorom, na začiatku stačí faktor 15, ktorý po pár dňoch môžete znížiť. Dieťa však musí mať celý čas pokrytú hlavičku aj pliecka, vhodné je obliekať si striedavo mokré tričko.  Dôležité je zabezpečiť dostatok pitnej vody,“ hovorí pediatrička.

 

5.     Nespoliehajte sa len na karty, vždy noste so sebou aj trochu hotovosti

„Vzhľadom na zmeny poplatkov v bankách si určite preverte, koľko vás bude stáť výber z bankomatu, zmena PIN kódu či kontrola zostatku. Ak máte možnosť, zoberte si sebou dve platobné karty. Ideálne, ak sú z odlišných  kartových spoločností. Každopádne, vždy noste vo vrecku aj trochu hotovosti v miestnej mene,“ radí Viera  Mamojková, finančná analytička OVB Allfinanz Slovensko. „Ak cestujete do exotických krajín, nezabudnite na adaptér do elektriny. Ak striedate viacero krajín, ideálny je univerzálny. Keďže hotely si za požičanie účtujú poplatok, s vlastným adaptérom určite ušetríte,“ dodáva V. Mamojková z OVB.

 

6.     Deti do 10 rokov si výborne užijú dovolenku na Slovensku

Deťom od 4 do 9 rokov vyhovuje dovolenka doma na Slovensku, napríklad na dedine u starých rodičov alebo v prostredí Tatier, ktorého výhodou je čistejší a vlhší vzduchu v lesnatom prostredí. Dôležité je, aby malo dieťa priestor na behanie, hranie, kúpanie a člnkovanie na jazerách a výlety v lese. „Neodporúčam deťom pobyty v termálnych bazénoch. Skvele pomáha, ak dieťa môže spať v košíku na  čerstvom vzduchu,“ radí Dr. Šimovičová.

Deti od 10 rokov si už vedia užiť aj zaujímavosti prírodného a geografického charakteru ktoré prežívajú s rodičmi a niečo sa aj môžu naučiť. Pri tejto vekovej kategórii však netreba zabúdať, že poznávanie treba kombinovať s vhodným relaxom, ideálne s kamarátmi.

 

7.     Nezabudnite na cestovné poistenie. Ak cestujete častejšie, oplatí sa  viac celoročné

Bez cestovného poistenia do zahraničia necestujte - nemá zmysel riskovať. „Poistenie si vyberte podľa toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak raz ročne, môžete si uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Ak cestujete častejšie alebo či na dlhšie mimo Európu, je lepšie zvážiť celoročné poistenie.  Na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Navyše, výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou,“ radí V. Mamojková z OVB.

Cena jednorazového poistenia sa odvíja od počtu osôb, rozsahu krytia a miesta pobytu. Napríklad dva týždne pre rodinu (2 dospelí a dve deti do 14 rokov) dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur (vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a pod). Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur.

 

8.     Dobre vybavená lekárnička je pri cestách základ

„Na dovolenkový pobyt s deťmi by mali rodičia zobrať dobre vybavenú lekárničku. Okrem leukoplastov a obväzov by mala obsahovať aj lieky na teplotu, alergickú reakciu, bolesť, ako aj lieky pre prípad hnačiek a zvracania. V mieste pobytu si treba overiť, kde je najbližší lekár. Čert totiž nikdy nespí a rýchly lekársky zásah je v niektorých prípadoch zásadný,“ radí pediatrička Katarína Šimovičová.

 

9.     Doprajte deťom stravu, ktorá im chutí

Deti zvyčajne nechcú skúšať na dovolenke nezvyčajné  miestne jedlá. Doprajte im preto jesť, čo im chutí. Bez problému aj niekoľko dní to isté. Napríklad na Slovensku  obľúbené halušky či perkelt.

 

10.   Nepodceňujte očkovania a platnosť víz

Nielen v ďalekých exotických krajinách, ale aj v severnej Afrike či na Blízkom východe  vám hrozia vážne choroby. Ak sa už rozhodnete s dieťaťom cestovať do exotických krajín, určite si preverte, aké aktuálne choroby hrozia v oblastiach, kam cestujete, a dajte sa včas zaočkovať, aby vakcína mohla počas cesty dostatočne účinkovať. Typické choroby, proti ktorým sa očkuje do zahraničia, sú žltačka A a B, brušný týfus, zápal pľúc pneumokokového pôvodu,  meningokokový zápal mozgových blán, žltá zimnica, ale aj  osýpky či cholera. Nepodceňte ani víza: stránka ministerstva zahraničných vecí vám dá odpoveď na otázky k vízovej povinnosti pre vašu dovolenkovú destináciu alebo, naopak, koľko v krajine môžete pobudnúť bez potreby žiadať o víza. https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info